UYGULANAN TEDAVİLER

ESTETİK DİŞ HEKİMLİĞİ VE GÜLÜŞ TASARIMI

ESTETİK DİŞ HEKİMLİĞİ VE GÜLÜŞ TASARIMI

Günümüzde artık pek çok kişi diş hekimine dişlerindeki çürük gibi problemlerinden çok estetik sıkıntılar nedeniyle gitmektedirler.Gülüşünden memnun olmayan, özellikle gülüş sırasında diş etlerinin görünümünden hoşlanmayan, dudak ve çene kemiklerinin görünümünden şikayeti olan kişiler, Estetik diş hekimlerine başvurmaktadırlar. Estetik diş hekimleri diş, diş eti, yüz ve çenelerin yapısı ve birbirleriyle olan uyumları ile ilgilenmektedirler.

Porselen Kaplamalar

Porselen kaplamalar hem estetik hem de diş eksikliklerinde kaybolan fonksiyonları geri kazandırabilmek amaçlı kullanılır. Porselenler de içeriklierine göre birkaç çeşitlilik gösterir. Malzeme seçimini hekiminiz ihtiyaçlarınız doğrultusunda yapacaktır.

E-max veya Empress Porselenler (Laminate Veneerler)

Alt yapısında güçlendirilmiş porselen bulunan ya da tamamıyla blok olarak güçlendirilmiş porselenden yapılan estetik olarak en gelişmiş malzemelerdir. Bu tür malzemeler diğer kaplamalardaki gibi metal alt yapı ya da zirkonyum alt yapı bulunmamaktadır.Laboratuvar aşamaları tamamıyla bilgisayar destekli özel tarayıcı ve yazıcı sistemler (CAD_Cam) ile gerçekleştirilir. Bu nedenle teknik olarak oldukça hassas uygulamalrdır.

Özellikle estetiğin çok önemli olduğu ön grup dişlerde, tek diş kaplamalarında ya da nadiren arada bir veya iki eksik dişin bulunduğu kısa köprü uygulamalarında alternatif materyallere göre estetik üstünlüğü nedeniyle tercih edilmektedir. En sık kullanıdığı teknik laminate veneerlerdir.

Laminate veneerler (yaprak porselen) yaklaşık 0,5 mm kalınlığında, dişin sadece ön yüzeyinde minimum aşındırma yapılarak hazırlanan porselen yapıdır. Bu porselen yapı, dişlerin sadece ön yüzüne özel yapıştırıcılar aracılığıyla yerleştirilir.Porselen veneerler çok ince olmalarına rağmen yapıştırıldıktan sonra dişten ayrılmaları mümkün olmaz, ancak keserek çıkarılabilirler. Işık geçirgenliklerinden dolayı doğal dişten ayırt edilemezler ve ileri teknoloji ürünü sıkıştırılmış porselenden üretildikleri için renk değiştirmezler. Neon ışıklarında ve fotoğraf flaşında doğal diş efekti verirler. Ayrıca dil doğal diş yüzeyine temas ettiği için ağızda yabancı bir madde hissi olmamaktadır.

Laminaların hazırlık aşamasında dişlere hiç dokunulmadan kompozit model hazırlanarak ağızdaki bitmiş hallerini hastaya önceden göstermek mümkündür. Bu uygulama(mock-up) çok basit ve kısa sürelidir. Öncelikle hastadan ölçü alınmaktadır ve laboratuvarda örnek bir model çalışması yapılır. Hasta dişler henüz kesilmeden bitiş aşamasını bu model üzerinde görmektedir. Daha sonra ağrısız bir işlem ile dişler gerektiği kadar aşındırılır ve ağızdan ölçü alınarak bir kalıp model oluşturulur. Laboratuvarda önceden yapılan tasarıma uygun olacak şekilde porselen yapı hazırlanır ve dişlere yapıştırılır.

Laminate veneer avantajları nelerdir?

 • Porselen kuron uygulamalarında dişin tümü kesilip küçültülürken bu yöntemde dişten çok az mine dokusu kaldırılır.Doğal dokunun tamamen bozulmamış olması final görüntünün de çok daha doğal ve estetik olmasını sağlar.
 • Dişten çok az doku kaldırıldıgı için (0,3- 0.5mm) yapılabilecek en korumacı tedavi şeklidir.
 • Yapısal özelliklerinden ve ışık geçirme özelliğinden dolayı doğal dişten ayırt edilemez.
 • Kahve, çay, sigara gibi dış etkenlerle renk değiştirmez.
 • Bonding resin(özel bir yapıştırıcı) ile dişe yerleştirildiği için dişten ayrılması mümkün değildir.
 • Dişlerin arka yüzeyleri orijinal diş yüzeyi olduğu için dil herhangi bir yabancılık çekmez.
 • İstenilen renk, boyut ve şekilde hazırlanabilir.
 • Hazırlık aşamasında kişiye özel model çalışması yapılarak bitince nasıl bir görüntü elde edileceği belirlenebilir. Üstelik bu modeller dişleri hiç prepare etmeden de yapılabilir.
 • Sağlam, renkleri bozulmayan ve dayanıklı malzemelerden üretilir. Yüksek teknoloji ürünü porselenler oldukları için kırılma ve aşınmaya karşı büyük direnç gösterirler.
 • Tedavi süresi kısadır. (2 ya da 3 randevuda sonuç alınabilmektedir)
 • Laminate veneer kimlere uygulanabilir?
 • Dişlerinin arasında seviye ve renk farkı bulunanlarda.
 • Dişlerinde çapraşıklık olup da ortodontik tedavi görmek istemeyenlerde.
 • Ön dişlerinde büyük dolgu veya kırık olanlarda.
 • Dişleri diestemalı(aralıklı) olanlarda veya dişlerinin şeklinden memnun olmayanlarda.
 • Dişlerinin renginden memnun olmayanlarda.
 • Gülme hattı düz veya aşağı doğru meyilli kişilerde bu hattı düzeltmek için.
 • Gummy smile(aşırı dişeti görünen) vakalarında dişeti esteiği sonrasında diş boylarını uzatarak estetik bir gülüş sağlamak için laminalar uygulanabilir.
Zirkonyum

Doğada bulunan ve daha kolay anlaşılır haliyle “granitler” gibi çıkarılan “BEYAZ METAL”dir.

Zirkonyumun günümüzde uygulanan metal destekli veya metal altyapılı porselenlerden farkı alt yapısının beyaz renkli olmasıdır. Ayrıca normal metalden baskı ve gerilme kuvvetlerine karşı çok daha dayanıklı oluşu, özellikle ısırma ezme gibi hem yatay hem de dikey kuvvetlerin çokça uygulandığı ağız ortamı için mükemmel bir alternatiftir.

Öte yandan zirkonyum diş kaplaması , metale alerjisi olan insanlar içinde kullanılabilecek en uygun kaplama türüdür. Zirkonyum, diğer metallere göre sıcaklığa ve korozyona daha dayanıklı olması itibariyle her geçen gün daha fazla tercih edilmektedir. Ancak diş yapımında kullanılan zirkonyum saf mineral haliyle değil zirkonya seramiği formuna dönüştürüldükten sonra kullanılır.

Zirkonyum’un beyaz renkli bir madde olması dişte daha şeffaf bir görüntü oluşturur ve diş eti kenarlarında mor görüntüye sebep olmaz,diş ve diş eti geçişlerinin daha doğal görünmesine olanak sağlar.

Her geçen yıl artarak büyüyen estetik beklentiler diş hekimliği alanında da bu beklentileri karşılamaya yönelik yeni materyalllerin gelişmesini sağlamaktadır. Zirkonyum da bu bağlamda son yıllarda kliniklerde en sık kullanılan protez malzemeleri arasında yerini almıştır.

Metal Destekli Porselenler

Metal destekli porselen kaplamalar adından da anlaşılabileceği gibi, yapım aşamasında porselenin altına metal alaşım konularak yapılırlar. Diş dokusuna uygun, gerekli dayanıklılığa sahip Krom-Kobalt ya da Krom-Nikel alaşım kullanılarak yapılan metal destekli kaplamalarda, metal üzerine yerleştirilen porselen altında bulunan metalden etkilenir. Alt yapıdaki metal, ışığı geçirmediği için mat bir görünüm ve diş eti hizasında da koyu renkte bir hat oluşturur. Bu nedenle metal destekli kaplamalar özellikle ön bölgedeki dişlerde estetik açıdan tavsiye edilmez.

Diş Eti Estetiği

Estetik diş hekimliğinde dişlerin beyaz kısmının yanında, diş etleri yani pembe kısmı da çok büyük rol oynamaktadır. Gülümseme sırasında diş etlerinin görünür kısmındaki oranların bozuk olması gülüşün tüm ahengini bozmaktadır. Diş etlerinin dudak kavisine uygun bir hizayı takip etmediği durumlarda dişlerin beyaz kısmının boyu eşit bile olsa biri kısa biri uzunmuş izlenimi oluşmasına neden olur.Gülümseme sırasında diş etleri çok fazla görünen bireylerde bu durum gülmekten kaçınmaya ve sosyal ilişkilerde özgüven eksikliğine yol açabilmektedir. Dişeti esteiği bu amaçla yapılan minimal dişeti manikürüne benzeyen işlemdir.

Gülüş Tasarımı

Artık her bireyin kendi yüz şekline, dudak yapısına, yaşına, ten rengine kadar dikkat edilerek hem doğal hem de estetik bir gülümseme yaratabilmek en önemli hedeflerden biri haline gelmiştir. Bu amaçla da “Gülüş Tasarımı” kavramı ortaya çıkmıştır.

Gülüş tasarımında ayrıca şu kriterler de önemlidir.

Horizontal Simetri

İki gözbebegi arasından geçen hayali çizgi ile, köpek dişlerinin kesici köşeleri arasından geçen hayali çizgi birbirne paralel olmalıdır.

Vertikal Simetri

Yüzün tam ortadan ikiye bölen hayali bir çizgi çizecek olursak bu çizgi tam iki gözün, burnun ve çenenin ostasından geçmeli ve iki ön kesici dişlerin orta hattından da geçerek ön iki dişin birbiri ile ayna görüntüsü oluşturmasını sağlamalı.

Gülüş Genişliği

ideal olarak gülüş esnasında sağ 1. büyük azı dişinden sol 1. büyük azı dişine kadar görünür olmalıdır. buna rağmen daha dar bir gülüşe sahipsenız en azından sağ köpek dişinden sol köpek dişine kadar görünür olmalıdır.

Gülüş Hattı

İdeal olarak gülüş esnasında alt dudakta oluşan kavis ile tüm üst dişlerin kesici kenarlarından geçtiği hayal edilen kavis birbirleri ile benzer olmalı.

Diş Eti Hattı

Gülüş esnasında üst dişlerin tepelerinden geçtiği hayal edılen kavis çizgisinden sadece diş aralarına kalan üçgen dişetleri görünür olmalı. Daha fazla görünen dişetleri gummy smile dediğimiz istenmeyen durumu oluşturur.

Altın Oran

Bu özel oran yunanlar tarafından bulunmuş olup dogada birçok yere bulunmaktadır. İdeal olarak her dişin genişliğinin bır öndeki diş genişliği yardımı ile hesaplanmasında kullanılır.

Dişin En-Boy Oranı

7. dişin en-boy oranı: ideal olarak bir dişin genişliği boynunun %80'i kadar olmalıdır.

Diş Arası Boşluklar

Bunlar ön dişlerin uçları arasında oluşan küçük üçgen şeklindeki boşluklardır. bu boşluklar olmadan dişler herhangi bir karekteristiği olmayan piyano tuşları gibi dizilmis görünürler. ideal olarak iki ön diş arasındaki boşluklar en küçük olmalı, arka dişlere ileledikçe orantısal olarak artmalıdır.

ONLINE RANDEVU

RANDEVU TARİHİNİZİ BELİRLEYİN
Randevu talebiniz iletildi, teşekkürler.
Randevu talebiniz iletilemedi. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.